X
X
X
X

Meta Keywords ve SEO'ya Etkisi

AnasayfaYazılarGoogle SEOMeta Keywords ve SEO'ya Etkisi

Anahtar Kelimeler Artık Dikkate Alınmayacak!

Zamanın Google için en sıkıntılı standartı artık tarih oluyor. Google artık meta keywords içeriğini işlemeyecek. Sayfalarınızı düzenlerken veya eklerken meta keywords için zaman harcamayın. 

Meta Keywords Nedir?

Meta keywords sayfa ile alakalı anahtar kelimelerinin belirlenmesidir. Sayfanızın içinde geçmeyen ama içeriğiniz ile alakalı bir kelimeyi anahtar kelimeler kısmına ekleyerek sayfanıza gelen arama motorlarına ek bilgi sunmanızı sağlar. Örnek olarak "web tasarımı" hakkında bir sayfada, "tasarım", "hosting" ve "alan adı" gibi teknik bilgiler geçiyor diyelim. Sayfanızın içeriği ile alakalı kelimeleri meta keywords kısmına ekleyerek hedefeleme ve kelime bazlı gruplama yapabilirsiniz.

Google Neden Keywords'ten Vaz Geçti?

2000'li senelerin başında Google'ın teknolojisi bugünkü gibi değildi. Bir sayfayı indekslerken sayfanın ne ile alakalı olduğunu tam olarak anlayamıyor, analitik ve mantıksal olarak kurgulayamıyordu. Sayfada geçen içeriği veritabanına ekliyordu. Bu zamanlarda meta keywords kısmına yazılan kelimeler de taranan bu sayfalara bağlanıyordu. Google için elle yazılmış hazır veri gibi bir hazine webmaster'lar tarafından hazırlanıyordu. Yalnız işin bir de kötü tarafı vardı. Bazı webmasterlar sayfanın içeriği ile alakalı olmayan ama herkesin çokça aradığı anahtar kelimeleri "karakter sınırı olmaksızın" ekliyorlardı. "Atatürk'ün Hayatı"nı arayan bir öğrenci tamamen alakasız bir dünya site görüyordu karşısından. Çünkü Atatürk'ün Hayatı ile alakalı olmasa da birçok websitesinin meta keywordsleri arasında bu anahtar kelime geçiyordu. 

Meta Description Hâlâ Çok Etkili

Meta Description

Google kendini geliştirmesi ile verileri daha iyi işlemeye başladı. Sayfayı hangi kelimeleri arayan kişiye göstereceği konusunda daha güzel sonuçlar veriyordu. Sonrasında 160 karakterden fazlasını kabul etmeyerek çok veri göndermeyin, en alakalı kelimelerinizi yazın diyerek ilk aşamaya geçti. Şimdi ise Google sayfanın içeriğini tamamen anlayabiliyor ve kendisine öneride bulunulmasına gerek kalmadı. Zamanında çok sorun yaşadığı bu standartı koşullar yerine geldiğinde ipini çekti. Hangi gün nereye hangi hızda gidip, nerede alışveriş yapıp, hangi videoyu izlemeyi istediğinizi bilen Google için keywords de neymiş?!

Google sayfanın içeriğinin bağlantılı kelime gruplarını çok iyi anlıyor fakat o sayfayı güzel ve kısa bir cümle ile şimdilik özetleyemiyor. Bu yüzden sayfa açıklamasını yine biz sunuyoruz Google'a. Kaç sene sonrasında bu veriyi kendisi oluşturabilecek düzeye gelecek, öngörmek zor fakat arama sonuçlarında gözüken kısa cümleyi güzelce ve içinde sayfanız ile alakalı kelimeleri geçirerek oluşturunuz. Keywordslerde kullanacağınız kelimeleri description'a yazın ;)

Eklemek istediğiniz bir bilgi, konu ile alakalı soru, yanlışımızı bildirme ve benzeri konularda bize yazın. Yorumlarınızı bekliyoruz.


Top