X
X
X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıGoogle Chrome "Güvenli Değil" Uyarıs...

Google Chrome "Güvenli Değil" Uyarısı Nedir?

SSL Nedir? Güvenli DEğil diye site uyarısı niye çıkar?Google son güncellemesi chrome 56 ile güvenlik alanındaki yeniliklerini arttırdı. Güncelleme sonrasında bazı sitelerde daha önce gözükmeyen Güvenli değil uyarısı çıkmaya başladı. Bu uyarı sitede bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Google Chrome artık sitede SSL Sertifikası yoksa siteyi güvenli bulmuyor. Kullanıcı girişi özelliği olan siteler için SSL Sertifikasının olmasını güvenlik açısından gerekli bulan Google Chrome bu sayede SSL kullanan sitelerin sayısının artmasını planlıyor. Bu sayı arttığında doğal olarak kimlik hırsızlıkları gibi olayların da azalacağı aşikar.

Peki nedir bu SSL? Güvenli Değil uyarısı nasıl kaldırılır?

Siteye giren kişi ile sunucu arasında yapılan veri alışverişinin sadece bu iki tarafın anlayabileceği şekilde şifrelenmesi anlamına geliyor. Bu sitelere http:// değil https:// öneki ile giriliyor. Site veri alışverişine müdahele eden veya bu bilgileri eş zamanlı görebilen kötü niyetli taraf bu şifreli verilerin orijinal hâlini göremediği için aldığı verileri kullanamıyor.

Özellikle kredi kartınızı kullanarak alışveriş yaptığınız sitelerde mutlaka SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol ediniz. SSL Sertifikası olmayan sitelerde kredi kartı bilgilerinizi girerken 2 kere düşünün.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(1864 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top