X
X
X
X

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıAlan AdıAlan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan adı, web sitelerine kolay ve hızlı erişmek için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Her bilgisayarın bir ip adresi vardır ve bu bilgisayarda ir internet sitesi yüklü ise bu ip adresi ile siteye ulaşılabilir. İsterseniz google.com yerine 173.194.32.46 yazabilirsiniz. İki şekilde de aynı siteye ulaşabilirsiniz. Kimse bu karışık ve uzun ip adreslerini kullanmak ve aklında tutmak istemez. Bu sebeple alan adı icat edilmiştir. Alan adı ip adresinin isme çevrilmiş halidir. Siz internet adresi kısmına google.com yazdığınızda dns sunucuları desteği ile sizi otomatik olarak 173.194.32.46 adresine yönlendiriyor. Aslında alan adına ip adreslerinin nick'i diyebiliriz.

DNS
Bir internet sitesine girmeye çalıştığınızda o alan adının hangi ip adresine gideceğini belirlemek için DNS sistemi kullanılır. Her sunucunun birçok dns adresi vardır. kariha.net sunucuları için bu adresler ns1.kariha.net ve ns2.kariha.net'tir. Alan adının dns kısmında ns1.kariha.net ve ns2.kariha.net yazan alan adları otomatik olarak kariha.net sunucularına yönlendirilir.

Tescil, Uzatma
Alan adları en az 1 yıl süreliğine tescil edilir. Kayıt edildiği andan itibaren isminde bir dğeişiklik veya iptal söz konusu değildir. Alan adlarını icann adlı yetki sahibi firmalar satmakla yetkilidir. Alan adını satan veya satmaya aracılık yapan kişi veya kurum alan adını satın alan kişiye yönetim paneli vermek zorundadır.

Transfer
Alan adınızı aldığınız firmadan istediğiniz zaman başka bir firmaya transferini sağlayabilirsiniz. Bunun için iki şart gereklidir. Birincisi hırsızlık koruması adını verdiğimiz çalınmaya karşı kilidin pasif olması gerekir. İkincisi ise transfer kodudur. Alan adını taşıyacağınız yere bu transfer kodunu iletirsiniz ve yeni firma eski firmadan bu alan adını taşımaya başlar. Eski firmanız alan adının transfer şifresini sorar. Yeni firma bu transfer kodunu karşı tarafa ilettiğinde taşıma işlemi başlar. Alan adlarının firmalar arası taşınması ortalama 7-30 gün sürmektedir. Bu yüzden alan adlarının transfer edilebilmesi için tescil süresinin bitmesine en az 30 gün kalmış olması gerekir.

Süresi Biten Domainler Ne Olur?
Tescil süresi biten alan adları parka çekilir ve kullanılamaz. Tanımladığınız dns adresi bilgisi değiştirilir ve tescil ettiğiniz firmanın politikasına göre herhangi bir siteye yönlendirilebilir. Süresi biten alan adını sadece alan adını aldığınız yerden uzatabilir ve yenileyebilirsiniz.

Domain Hack Nedir?
Alan adının yönetimini eline geçiren internet korsanı dns bilgisi kısmına kendi dns bilgilerini yazar. Böylece alan adının gitmesi gereken sunucuya değil korsanın istediği sunucuya yönlendirilir. Sitenize girmek isteyen kişiler böylece korsanın istediği siteye veya sunucuya yönlendirilir. Alana dının yönetimini tekrar ele geçirmekten başka bir şansınız yoktur. Dosyalarınızda ve veritabanınızda ne kadar değişikilk yaparsanız yapın sunucunuz aradan çıktığı için bir etkisi olmayacaktır. Bu sebeple güvenliğine en çok önem vermeniz gereken konu alan adı güvenliğinizdir.

 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(5257 defa görüntülendi. / 12 kişi faydalı buldu.)

Top