Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/krhnet/domains/kariha.net/public_html/system/functions.php on line 184
Doğru sunucu nasıl seçilir | Kariha İnternet Hizmetleri

Doğru Sunucu Seçmenin En Önemli Noktaları

Bir web sitesi oluştururken içerik, tasarım ve işlevselliğin yanı sıra, hangi tip sunucu hizmeti kullanılacağı da verilmesi gereken en önemli kararlardan biridir.

Geliştirme sürecinin erken aşamalarında müşterinizin veya müşteriniz adına sizin optimum performans, güvenlik ve konfigürasyon için nasıl ve nerede barındıracağınıza karar vermeniz gerekecektir. Bu noktada hangi sunucu hizmetinin seçileceğine müşterinin karar vermesi en doğrusu gibi gözükmekte. Sunucu hizmetinin tipi, şirketlerin ihtiyaçlarına ve web sitesinin amacına göre belirlenmelidir.

Bir e-ticaret mağazası için kapsamlı bir platform mu geliştirilecek?  Pazarlama amacıyla ilgi çekici bir blog mu hazırlanacak? İhtiyaçlar ne olursa olsun, bu ihtiyaçları karşılayacak bir sunucu çözümü mutlaka vardır.

Doğru sunucu hizmeti seçme konusundaki temel hususlar

Genel olarak üç tip sunucu hizmeti vardır:

 •  Paylaşımlı sunucu
 •  Platforma/İçerik yönetim sistemine özgü sunucular
 •  Bulut VDS Sunucu
Önce bu sunucu tipleri arasındaki temel farklara bir göz atalım.

Paylaşımlı Sunucu Çözümleri

Kimler için idealdir: Küçük şirketler, kısıtlı bütçeler, yeni başlayanlar, düşük-orta seviye trafiği olan siteler ve hemen yayına başlaması gereken siteler için idealdir. Yeni web site sahiplerinin bu sunucu paketlerinden başlamalarını tavsiye ederiz.

Nasıl işler: Şirketimizin veriyi depoladığı sunucuları vardır. Bir miktar web alanına ihtiyacınız olduğunda bu şirketler sizin için bir hesap oluşturur ve bu sunucu alanını başkalarıyla paylaşırsınız. Bu sistem büyük bir evde bir oda kiralamak gibi düşünülebilir.

Paylaşımlı sunucu hizmetinin avantajları nelerdir?

Bütçe dostudur. Paylaşımlı sunucu çoğunlukla web sitelerini yayına koymak için en ucuz yöntemdir. Ayda birkaç dolar karşılığında hemen yayına başlanabilir ve küçük miktarda ek ödemelerle üst seviyelere geçilebilir.

Kullanıcı dostudur. Paylaşımlı sunucu paketleri yeni başlayanlar ve kendi hizmetini yönetmek isteyen müşteriler için en uygun seçenektir. 
Paylaşımlı sunucuların dezavantajları nelerdir?

Temel performans seviyesi. Paylaşımlı sunucu düşük-orta trafik seviyesindeki siteler için uygundur. Eğer bir web sitesinin ziyaretçi sayısında ani bir artış olursa o site yavaşlayabilir.

Günümüzün teknoloji ve performans temelli web piyasasında, paylaşımlı sunucuların site hızı genellikle ortalama küçük ve orta şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir.

Paylaşımlı sunuculardaki site performansı kod optimizasyonu ve görsellerin boyutu küçültülerek arttırılabilir. hazır bir sistem kullanılıyorsa sitenin konfigürasyonunda değişiklik yapmak da faydalı olabilir.

Kısıtlı kontrol. Paylaşımlı sunucular, genelde sunucuların bütünlüğünü korumayı amaçlar. Bu da kendine özgü kodları olan siteler için kısıtlayıcı olabilir. Ruby veya Python gibi diller desteklenmeyebilir ve sunucu konfigürasyonları istenildiği şekilde değiştirilemeyebilir.

İçerik Yönetim Sistemine Özgü sunucu Paketleri

Kimler için idealdir: Küçük şirketler, desteklenen bir içerik yönetim sistemi ile oluşturulmuş web siteleri için.

İçerik yönetim sistemine özgü yönetilmiş sunucuların avantajları nelerdir?

Daha iyi performans. İçerik yönetim sistemine özgü sunucuların en büyük avantajı daha iyi performanstır. Yukarıda da bahsedildiği üzere, bu tip hizmetler içerik yönetim sistemine uyacak şekilde optimize edilir. Bu tür optimizasyon da site performansını arttırır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

Kolay ölçeklendirilebilirlik. Yönetilen bir hizmette genellikle sitenin büyüklüğüne veya hızına göre değil ne kadar trafiği olduğuna göre fiyatlandırma yapılır. Siz sadece ihtiyacınız olan kısım kadar ücret ödersiniz, site trafiğindeki ani artışlarla hizmet sağlayıcı ilgilenir.

Geliştiriciler düşünülerek oluşturulması. Yönetilen sistemler sitenin geliştirme, kademelendirme ve üretim gibi farklı aşamalar arasında taşınabilmesi için araçlar sunar. Bu da diğer sunucu tiplerinde daha fazla aşamaların olduğu bu süreci kolaylaştırır.

İçerik yönetimi sistemine özel yönetilen sunucuların dezavantajları nelerdir?

Kısıtlı kontrol. Paylaşımlı sunucu hizmetlerinde olduğu gibi, içerik yönetimi sunucu hizmetlerinde de bazı kısıtlılıklar bulunmaktadır.

Bulut VDS Sunucu Paketleri

Kimler için idealdir: Büyük siteler, SaaS, uygulamalar, yüksek trafikli siteler.

Bulut ve VDS Sunucu’da bu üç seçeneğe en üst düzey erişim sunan sunucular olur. Burada kontrol tamamen sizdedir. Bu tip sunucular en çok karmaşık web sitelerine uygundur. Eğer üst düzey esneklik ve özelleştirme gerektiren bir uygulama veya hizmet sunuyorsanız, sizin için en iyi seçenek genellikle VDS Sunucu‘dur.

Bulut (Cloud) VDS Sunucu avantajları

Daha fazla kontrol. Bulut VDS Sunucu size en üst düzey kontrol imkanı verir. İstediğiniz tüm araçları ve işlemleri panelinizden kullanabiliyor olursunuz. VDS Sunucu yöntemi aynı zamanda bulutta çalışanlar için bir hayli ölçeklendirilebilirdir çünkü sunucular çoğunlukla istenildiği zaman hızlandırılıp yavaşlatılabilir.

Bulut VDS Sunucuların dezavantajları

Karmaşık olması. Bu tip sunucular burada bahsi geçen web hosting hizmeti çözümleri arasında en karmaşığıdır. Sunucuları doğru şekilde yapılandırmak ve optimize etmek büyük emek gerektirir ve bu iş için çoğu zaman deneyimli bir kişiye veya ekibe ihtiyaç duyulur. Kullanıcılarımız 7 / 24 saat ücretsiz destek ekibinden yardım alabilmektedir.

Bakım ihtiyacı ve gözetim: Sunucuyu bizzat kendiniz yönettiğiniz için, tüm yazılımların güncel halde olması bünyenizdeki geliştiricilerinizin ve güvenlik ekibinizin sorumluluğudur. Firmamız Sunucu hizmetinize ücretsiz destek sunar. Kurulum, taşıma gibi talepleriniz ücretsiz olarak gerçekleştirir.

Sunucu hizmeti söz konusu olduğunda web sitesinin karmaşıklığına, programlama diline, beklenen / olan trafiğe ve gerekli mimariye bağlı olarak bazı sorunların veya aksaklıkların üstesinden gelinmesi gerekebilir.

 
SIK SORULAN SORULAR
 • Alanadı bayiliğinin üyelik, depozito veya abonelik adı altında herhangi bir ücreti var mı?

  Hayır. Herhangi bir ad altında bayilik ücreti ödemezsiniz.

 • Alanadı tescil ettiğimde registrar kısmında ne gözükür?

  PDR Ltd. d/b/a PublicDomainRegistry.com

 • API hizmetinde sorgu limiti veya ücret varmı?

  Hayır. API hizmetini sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

 • WHMCS'ye entegrasyonunu yapamadım. Yardımcı olur musunuz?

  Evet. TeamViewer veya Ammy giriş bilgilerinizi teknik destek üzerinden iletiniz. Ortak bir zaman belirleyip işlemlerinizi ücretsiz olarak tamamlarız.

 • Bir sitem yok. Site veriyor musunuz?

  Bayilik paneli üzerinden 3 farklı site oluşturabilirsiniz. Alanadı ve diğer tüm hizmetleri satmak için bir satış sitesi. Altbayileriniz için bayi paneli. Ayrıca altbayilerin kayıt olup hesap açabileceği bir bayi bilgilendirme sitesi açabilirsiniz. Bu hizmetler için de bir ücret ödemezsiniz.

 • Ücretsiz açabileceğim sitelerin örneğini görebilir miyim?
 • Ödemelerimi nasıl yapacağım?

  Bayi panelinizden kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Yatırdığınız tutar herhangi bir kesinti uygulanmadan direkt olarak hesabınıza kredi olarak eklenir. Havale ile de ödeme yapabilirsiniz.