Gizlilik Politikası

Kariha; müşterilerinin bilgilerini yasal merciler tarafından istenmediği sürece üçüncü kişi , kurum veya organizasyonlarla paylaşmayacağını taahhüt eder ve sistemde kayıtlı iletişim bilgilerini fatura gönderimi ve hesap aksaklıklarının düzeltilmesi gibi durumlarda kullanabilir.

 

Gizlilik Politikası

Kariha; müşterilerinin bilgilerini yasal merciler tarafından istenmediği sürece üçüncü kişi , kurum veya organizasyonlarla paylaşmayacağını taahhüt eder ve sistemde kayıtlı iletişim bilgilerini fatura gönderimi ve hesap aksaklıklarının düzeltilmesi gibi durumlarda kullanabilir. Müşteriler e-posta listesine kayıt olmuşsa periyodik olarak gönderilen e-postalar iletilir. İstenildiği zaman bu listeden kayıt silinebilir. Kariha ; müşterilerinin aldıkları hizmeti referans adı altında listelenmemesini istenmişse herhangi bir yayın organında bilgi yayınlamaz. Müşteri, Kariha’nın gizlilik ilkesini ihlal ettiğini tespit ederse ücret iadesi isteme hakkına sahiptir, Bu ücret iadesi koşullar kısmında belirtilen 10 günü geçmiş olsa bile işleme koyulur.

Kısa Mesaj (SMS) Gönderimleri

Hesabınızda bulunan bir hizmetin fatura nedeni ile iptal edilmesi veya askıya alınması gibi durumlarda sistem otomatik olarak SMS gönderebilir. Bu gönderimler için üyelik aşamasında veya üyelik sonrasında müşteri panelinde onay vermeniz gerekmektedir.

Posta Gönderimleri

Yapılan her ödemeniz için faturanız kesilmektedir. Herhangi bir gönderim ücreti ödenmeden kariha bu faturaları müşterilerin adresine göndermektedir. Belirli bir tutarın altında olan faturalar için müşteri talep etmedikçe tarafımızda muhafaza edilmektedir.

Telefon Aramaları

Hesabınızda bulunan bir hizmetin fatura nedeni ile iptal edilmesi veya askıya alınması gibi durumlarda müşteri temsilcisi tarafından tanımlı telefon numaranızdan aranabilirsiniz. Aranmama gibi bir talebiniz varsa bunu müşteri panelinizdeki destek talebi sistemi üzerinden bize bildirebilir veya size ulaşan çalışanımıza iletebilirsiniz.